Projekt naukowy i publikacje - jak zacząć, jak robić to dobrze i mądrze?

Pisanie publikacji jest trudne, niejasne i skomplikowane. Mam wrażenie, że na każdym etapie wszyscy już oczekują, że coś się wie i umie, a rzadko kiedy uniwersytety dostarczają wystarczającej ilości wiedzy na ten temat. Nie każdy musi publikować i planować kariery naukowej, ale każdy, absolutnie każdy, powinien rozumieć jak poruszać się w świecie publikacji i przynajmniej umieć weryfikować jakość dowodów. Żeby być na bieżąco z nauką trzeba czytać publikacje, od tego nie ma ucieczki. Żeby czytać publikacje, trzeba je rozumieć - rodzaje, metodologie, techniki, umieć krytycznie ocenić przeprowadzoną analizę, wiedzieć na co zwrócić uwagę itd.Uważam, że nawet jeżeli ktoś tego nie lubi, powinien, chociaż raz w życiu napisać jedno badanie od zera, razem z analizą statystyczną. Myślę, że ciężko zrozumieć cały proces i wszystko z tym związane bez zrobienia tego samemu. To trochę jakby uczyć się prowadzić samochód w teorii bez praktyki.


Niestety, nie każdy uniwersytet daje odpowiednie przeszkolenie i wiedzę aby podjąć działalność naukową. Myślę, że wiele osób to zniechęca, albo nie czują, że jest to ważne i być może szkoda na to czasu. Co więcej, nie każdy uniwersytet wspiera młodych naukowców i daje im możliwość pracy nad badaniami naukowymi, niektóre wręcz zniechęcają lub utrudniają taką działalność. Jest to o tyle szokujące i bulwersujące, że właściwie w każdej dziedzinie i to nie tylko medycyny, żeby być na bieżąco i dokształcać się w swoim zawodzie, trzeba umieć czytać wychodzące publikacje. Nawet osoby nie związane z naukami ścisłymi powinny umieć czytać publikacje naukowe i rozumieć jak działa ten system, metodologia badań, a nawet podstawy statystyki, ponieważ nie da się poprawnie weryfikować źródeł informacji bez tej wiedzy (jeżeli to zdanie odnosi się do ciebie, przejdź od razu do kursów niżej).


Trudne początki


Z doświadczenia i relacji znajomych, wiem, że dużo osób uczy się pisać i publikować w trakcie projektu. To znaczy - osoby chętne (czyli już na tym etapie następuje selekcja osób), zgłaszają się, lub szukają odpowiedniej osoby, z którą możliwe jest podjęcie projektu. Czasem ta osoba jest na tyle cierpliwa, że wytłumaczy przynajmniej w jakimś telegraficznym skrócie jak zacząć pisanie. Inni z braku czasu czy chęci, po prostu dają projekt do zrobienia. Czasami nie wiadomo czy ten projekt cokolwiek wniesie - czy będzie nadawał się do publikacji, plakatu, prezentacji na konferencji? Czy jest to zapychanie dziury?

Umiejętność oceny wartości projektu i co z niego wyniknie, oraz umiejętność dyskusji na ten temat już od samego początku jest bardzo ważna. Badania naukowe powinny coś wnosić do nauki a nie być produkowane po to żeby CV wyglądało lepiej czy żeby student sobie poklikał w SPSSie. Trzeba wiedzieć czego oczekiwać, nie zawsze trzeba się na wszystko godzić czy podejmować każdy projekt. Publikowanie w złych "drapieżnych" czasopismach jest dużo gorsze niż brak publikacji. Wysyłanie do słabych, wątpliwej jakości czasopism świadczy o uprawianiu słabej nauki. Robienie badań, które były już robione 50X i nic nowego nie wnoszą też jest bez sensu, bo czasopisma prawdopodobnie to odrzucą. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią wiedzę i przygotowanie do podjęcia badań aby uniknąć takich sytuacji, jak również by nie obciążać osoby z którą pracujemy uczeniem nas podstaw, które powinniśmy umieć (i które łatwo możemy nabyć).

Przygotowanie i wiedza przed podjęciem badań pozwoli nam zaoszczędzić dziesiątki godzin. Na początku mnóstwo osób traci czas na rzeczy, które zajęłyby kilka sekund, gdyby ktoś je nauczył jak korzystać z narzędzi do bibliografii, szukania literatury, porządkowania literatury na bieżąco, tworzenia rysunków (znam takich co próbowali painta z desperacji), programów do analizy (które na pierwszy rzut oka wyglądają nieprzyjaźnie), co trzeba napisać w każdej sekcji, gdzie się wysyła, jak się wysyła, ile się czeka... Bez tej wiedzy wiele osób czuje się niepewnie, ale często boi się pytać nie chcąc marnować czasu czy ujawniać niewiedzę osobie z którą współpracujemy. Dla mnie nie ma nic gorszego niż wstyd przyznania się, że czegoś się nie wie, nawet jeżeli jest to najgłupsze pytanie pod słońcem. Potem takie niezrozumienie czy niewiedza ciągnie się latami. Problem z niepewnością siebie i niewiedzą jest taki, że często ci mentorzy, szczególnie jeżeli są młodzi, sami w ten sposób przebrnęli przez swoje projekty naukowe. Sami często nie mają podstaw albo ustystematyzowanej wiedzy bo np. analizę statystyczną odsyłają osobom, które się zajmują analizą statystyczną, albo "zawsze używali jakiejś strony online do robienia bibliografii". Odsyłanie analizy statystycznej osobom zajmującym się statystyką jest całkiem powszechną praktyka. O ile nie widzę z tym problemu, jeżeli wynika to z braku czasu, o tyle widzę problem, jeżeli to oznacza, że ktoś nigdy tej statystyki nie umiał i nie rozumiał. Z tego powodu zdarza się, że niektórzy mentorzy powielają błędy swoich mentorów i powstaje błędne koło zaniżające jakość nauki, bo potem Ty, te same wzorce powtórzysz w swoich badaniach. Brak pewności siebie i niewiedza przekłada się nie tylko na strach przed zadawaniem pytań, ale również krytyczną oceną uwag mentora.


Kursy online - przydatne informacje

Nieznajomość całego systemu publikacji i badań naukowych to tak jakby nie umieć języka, którym się porozumiewamy. Nie uważam, że jesteśmy zostawieni sami sobie. Żyjemy w czasach, gdzie powinniśmy głośno krytykować uniwersytety za nieprzygotowanie nas do poruszania się w świecie nauki (a zatem zaniżania poziomu nauki), ale to nie oznacza, że nie możemy już dzisiaj sami się zacząć uczyć i to od najlepszych.


  • Kursy są całkowicie za darmo. Informacja o opłacie to opcjonalny certyfikat ukończenia kursu. To właściwie jakby ktoś wręczał Wam edukację na poziomie najdroższych i najlepszych uniwersytetów za darmo.

  • Pamiętajcie, że można się ubiegać o wsparcie finansowe jeżeli chcecie certyfikat, a nie możecie sobie pozwolić na opłatę. Wystarczy wysłać aplikację (na każdym portalu link do aplikacji będzie w FAQ).

  • Na pewno będziecie chcieli sobie zapisać kursy. Najlepszy do tego jest portal "Class Central", który pozwala zapisywac kursy z różnych platform (coursera, futurelearn, edX, udemy itd).

  • Kursy są w języku angielskim.

Understanding Medical Research: Your Facebook Friend is Wrong

How to Write and Publish a Scientific Paper (Project-Centered Course)

Developing Your Research Project

Learning Online: Researching Your Project

Research Writing: How to Do a Literature Review

Career Management for Early Career Academic Researchers

Probability and Statistics: To p or not to p?

CERTaIN: Knowledge Synthesis: Systematic Reviews and Clinical Decision Making

Understanding Clinical Research: Behind the Statistics

Academic Information Seeking

Understanding Research Methods

Introduction to Systematic Review and Meta-Analysis

Design and Interpretation of Clinical Trials

Power and Sample Size for Multilevel and Longitudinal Study Designs

Data Management for Clinical Research

Clinical Epidemiology

Doing Clinical Research: Biostatistics with the Wolfram Language

Introduction to Complex Analysis

Improving Your Statistical Questions

BioStatistics

Introduction to Research Ethics: Working with People

Open Science: Sharing Your Research with the World

446 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Instagram
  • LinkedIn

©2021 by medicine.italy (Anna Cykowska)