Maty do akupresury – czy działają

Post powstał w związku z współpracą z firmą Pranamat ECO


Gdy napisałam, że zaczynam testować matę do akupresury, otrzymałam wiele wiadomości – czy to znaczy, że zaczęłam wierzyć w meridiany, chi i tym podobne (które oczywiście nie zostały w żaden sposób naukowo udowodnione)? Nie, oczywiście, że nie, ale o tym za chwilę.Maty do akupresury to maty pokryte wieloma wypustkami, które kłują ale nie przerywają ciągłości skóry. Kładąc większą powierzchnię ciała, wypustki wbijają się w skórę, ale nie w bolesny, sposób dając interesujące uczucie sensoryczne.


Pod kątem literatury naukowej, udało mi się znaleźć kilka publikacji, jednak wszystkie na poziomie pojedynczych badań z bardzo małą próbą (przykład, artykuł). W badaniu na 35 osobach (bardzo mała próba) w Szwecji, wyniki pokazały, że osoby cierpiące z powodu bólu doświadczyły wymiernego zmniejszenia najgorszych napadów bólu [2]. Niestety w przypadku takich badań jakość dowodów jest niska do bardzo niska i ciężko na ich podstawie wyciągnąć jednoznaczną konkluzję. Nie znalazłam badań na poziomie przeglądów systematycznych ani tym bardziej meta-analiz, więc można powiedzieć, że z naukowego punktu widzenia efektywność takich mat jest bardzo słabo przebadana.


Badania kliniczne nad skutecznością Pranamat ECO przeprowadzone przez Instytut Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej Uniwersytetu Łotewskiego w 2014 roku, były obiecujące. Po 30 dniach codziennego stosowania, 70% badanych stwierdziło, że ból pleców całkowicie zniknął, 97% badanych zaobserwowało całkowite rozluźnienie mięśni, 80% badanych zauważyło zmniejszenie lub całkowity brak bólów głowy, 100% badanych stwierdziło, że czuli się mniej zmęczeni i apatyczni itd. Badanie obejmowało 40 pacjentek cierpiących na spondylozę kręgosłupa oraz 20 osób w grupie kontrolnej (czyli osób zdrowych). Wyniki badania klinicznego pokazały również, że stymulacja skóry wypustkami znacząco zwiększa lokalną mikrocyrkulację oraz redukuje poziom cytokin prozapalnych.


Wracając do pytania – w neurofizjologii istnieje coś takiego jak „Gate control theory”, która opisuje w jaki sposób niebolesne doznania mogą zastępować i redukować bolesne odczucia. Późniejsze eksperymenty i odkrycia kliniczne pokazały, że model ten nie jest do końca poprawny, ale teoria ta do pewnego stopnia wyjaśnia zmniejszenie się bólu np. podczas masowania lub uciskania tego miejsca np. tak jak dzieje się podczas położenia się na macie. Co więcej uczucie rozluźnienia czy rozgrzania skóry po leżeniu na macie, również może być wyjaśnione przez lokalny wzrost mikrocyrkulacji. Maty do akupresury mogą w pomóc zredukować ból, jednak zawsze będzie to subiektywne odczucie.


Podczas testowania zestawu Pranamat ECO osobiście odczułam miejscową poprawę w napięciu i bólu szyi oraz górnej części pleców w momencie używania maty. Leżenie na macie również rozgrzewało miejscowo, więc jest to bardzo przyjemne uczucie podczas porannego lub wieczornego masażu na macie. Moje osobiste odczucia z akupresurą są bardzo pozytywne – sama możliwość masażu, rozgrzania, redukcji napięcia po całym dniu pracy przed biurkiem sprawiają, że mogę szczerze polecić taki zestaw osobom, które jak ja, chcą pozbyć się napięcia spowodowanego siedzeniem w jednej pozycji.Myślę, że mata może sprawdzić się zarówno używana regularnie (tutaj ma szansę na większe efekty), lub doraźnie podczas napadów bólu, napięcia mięśni. Dla mnie najistotniejszym efektem regularnego używania maty jest zmniejszone napięcie w okolicach szyi i pleców – to główny powód, dla którego zdecydowałam przetestować matę na sobie. Myślę, że mogę szczerze polecić zestawy firmy, które miałam przyjemność przetestować (Pranamat ECO), uważam, że produkty są warte swojej ceny. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat mojej recenzji zestawu 


Jeżeli również chcesz wypróbować zestaw do akupresury Pranamat ECO, który ja miałam okazję przetestować. Możesz go nabyć ze zniżką TUTAJ, szczerze polecam:)


Kod z taką zniżką (-30%) działa jedynie do 21.03 (!)

63 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie