Check lista przed ważnym spotkaniem lub rozmową kwalifikacyjną

Zmodyfikowany wpis z instagrama z 30.01.2020


Poniższą checklistę stworzyłam dla siebie kilka lat temu kiedy regularnie chodziłam na różne spotkania, rozmowy kwalifikacyjne i chciałam upewnić się, że jestem przygotowana. Właściwie to nieco smutne jak taki wpis się zestarzał. Niemniej jednak, większość punktów sprawdza się również w pandemicznej rzeczywistości podczas spotkań online.
Ubiór - schludny, dostosowany do okazji, czyste, wypastowane buty, niepomięte ubrania (przynamniej ta część widoczna w kamerce).


„do your homework” - przed spotkaniem zawsze szukam informacji na temat instytucji, firmy, samej osoby z która się spotykam - wykształcenie, współprace, języki, profil publikacji.

Przygotowuję zwięzłe odpowiedzi na najbardziej prawdopodobne pytania: dlaczego chcesz ze mną pracować? Jak znalazłaś mojego maila? Czemu jesteś najlepszą kandydatką?


Moje wymagania - robię mentalną listę tego co chciałabym osiągnąć tym spotkaniem. Najczęściej buduję w głowie algorytm rozmowy i rozważam wszystkie możliwe opcje. Często przygotowuje odpowiedzi na potencjalne trudne tematy - np co jeżeli dostanę ta pozycje ale jedynie bezpłatnie, co jeżeli nie jestem w stanie dotrzymać terminu, co jeżeli zaproponowana zapłata jest niższa niż oczekiwałam itd.


✅ W przypadku praktyk ważne jest zapytać się w jakie aktywności będzie można się zaangażować, czy zostanie zapewniona pomoc i wsparcie oraz do jakiego stopnia, jakie będą moje obowiązki (również by wiedzieć czy nie trzeba się do czegoś dodatkowo przygotować).


Dyspozycyjność - zawsze noszę przy sobie kalendarz lub/i mam otwarty rozkład na iPadzie. Od początku oznajmiam miesiące, dni tygodnia i godziny w których jestem dostępna. Warto mieć przy sobie kalendarz żeby nie deklarować dyspozycji bez bycia pewnym ze można dotrzymać terminów. .


Dokumenty - na spotkania zawsze noszę ze sobą iPada z otwartym linkedinem, referencjami, CV, dokumentami które być może będą potrzebne. Jeżeli podejrzewam, że potrzebne będą fizyczne kopie, staram się je wydrukować przed spotkaniem.