Książki

Poniżej znajdziesz wszystkie książki, które w jakiś sposób wpłynęły na moje życie (pozytywnie lub negatywnie). 
Docelowo pojawi się więcej dłuższych wpisów na temat tych książek na blogu. W międzyczasie, linki prowadzą do profilów książek na portalach lubimyczytać lub empik, gdyż czytam książki głównie w oryginale, przez co tytuły potrafią się bardzo różnić. 

Fluent Forever

Fluent Forever

Wiele z metod, o których pisze autor nie były dla mnie nowością, ale to dlatego, że przeczytałam również „Harwardzki poradnik skutecznego uczenia się”. latego książka raczej nie celuje w osoby, które są na C1 i szukają metod żeby przejść na C2. Wcześniej nie myślałam to np. uczyć się z obrazków czynności lub przedmiotów, zamiast tłumaczenia tych słówek na swój język, czy też o listach najczęściej używanych słów jako dobry start budowania słownictwa.

Atomowe nawyki

Atomowe nawyki

Jest to też jedna z tych książek, a właściwie jedna z niewielu książek o produktywności, które rzeczywiście WARTO przeczytać i które miały faktyczny wpływ na moje życie (np. habit stacking, zasada dwóch minut). Porady są podzielone na 4 „prawa”, które pozwalają zbudować efektywny system budowania pozytywnych nawyków, pozbycia się tych złych i co najważniejsze - autor porusza temat ich kontynuowania, kiedy przychodzi znudzenie, wypalenie i brak motywacji. Jednym słowem - warto.

27 śmierci Toby’ego Obeda

27 śmierci Toby’ego Obeda

Reportaż Joanny Gierak-Onoszko nie jest łatwą lekturą. Odkrywa on kompletnie nieznane karty historii Kanady, czystki etniczne i wymazywanie kultur pierwszych narodów. Reportaż poświęcony jest ocaleńcom przymusowych katolickich i protestanckich internatów, do których wysyłano indiańskie, innuickie i metyskie dzieci żeby ucywilizować “dzikusy”. Za kulisami i pod czujnym okiem zakonów, księży, dzieci torturowano, głodzono, gwałcono. Wymazywano kultury i tożsamości. Warto przeczytać.

Astrofizyka dla zabieganych

Astrofizyka dla zabieganych

W ramach wyzwania 30 dni z audiobookami (o którym pisałam na blogu), wykupiłam dostęp do tej książki - czytanej przez samego autora. Książka jest napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla laika. Audiobooka pochłonęłam bardzo szybko, była to dla mnie bardzo ciekawa pozycja i z przyjemnością słuchałam o początkach wszechświata na spacerach.

Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się

Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się

Tę książkę polecam na start każdemu, kto nie miał wcześniej styczności z metodami efektywnej nauki. Jest to przegląd metod uczenia się ze wskazaniem najlepszych, najskuteczniejszych technik z naukowego punktu widzenia. Książka nie jest długa, czyta się ją szybko i uważam, że zawarte w niej metody są niezwykle ważne - uczymy się całe życie, ale nikt nie uczy nas jak się uczyć.

Pułapki myślenia

Pułapki myślenia

Pułapki myślenia to pozycja wymagająca skupienia. Książka nakreśla bardzo istotną kwestię - nasze ograniczenia w myśleniu, gdzie (nieświadomie) idziemy na skróty i o mentalnym lenistwie. Nie jest to lektura lekka, ani na jeden dzień, ale pozycja którą uważam za obowiązkową. Doceniam rownież za liczne odniesienia do źródeł. Jeżeli szukasz łatwiejszej i przyjemniejszej pozycji, Factfullness na start będzie lepszym wyborem.

Praca głęboka

Praca głęboka

"Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza?" Jeżeli szukasz praktycznych porad jak poradzić sobie z przebodźcowaniem i rozproszeniami - to może być ciekawa pozycja dla Ciebie. Nie znajdziesz tutaj rozwiązania wszystkich problemów, ale przede wszystkim zachęca do intensywnej, ciężkiej pracy i metodycznego planowania takich sesji pracy (i pokazuje metody). Uważam, że to istotna pozycja, o tyle, że faktycznie tracimy zdolność skupienia na mentalnie wymagającej pracy.

How to Take Smart Notes

How to Take Smart Notes

To książka nie tylko o notowaniu, ale również o sztuce naukowego pisania, gdzie często musimy odwoływać się do badań innych osób, wyciągać wnioski, łączyć fakty. Autor omawia również technikę „slip box”. Ta metoda pozwoliła Luhmannowi napisać ponad 70 książek i opublikować 400 artykułów czyniąc go jednym z najbardziej produktywnych naukowców. Polecam każdemu, nie tylko osobom początkującym - myślę, że można się z niej wiele nauczyć.

Wszyscy powinniśmy być feministami

Wszyscy powinniśmy być feministami

Chimamanda Ngozi Adichie pochodzi z Nigerii, zatem jej książka oferuje nieco inne niż nasze europejskie spojrzenie na feminizm (choć zaskakująco podobne). Jest to króciutka książka, którą można pochłonąć przed zaśnięciem właściwie na raz, co zupełnie nie ujmuje jej powagi treści. Być może właśnie przez swoją formę, bez przedłużania, podaje na tacy wszystko co ważne, inspiruje i wyjaśnia - dlaczego wszyscy powinniśmy być feministami. Jeżeli nie masz dostępu do książki, równie gorąco polecam wyst

Niewidzialne kobiety

Niewidzialne kobiety

Kobiety stanowią połowę ludzkości. A jednak wciąż to mężczyzna jest domyślnym człowiekiem. Użytkownikiem. Klientem. Nie jest to pozycja łatwa, ani przyjemna, ani lekka. To niemal 50 stron bibliografii i wiele faktów o tym jak kobiety pozostają zapomniane i o tym jak świat jest tworzony “pod” mężczyzn. Zdecydowanie pozycja warta uwagi!